Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
ZİRAAT

Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumumuza tahsisli arazi üzerinde 117 dekarlık alanda; Yüksek fileli telli terbiye sistemli, damla sulama yöntemli tam bodur elma bahçe tesisimiz bulunmaktadır. Ortalama dekar verimi 4000 kg civarındadır. Tam bodur elma bahçemizde; granny smith, scarlet spur, oregon spur, fuji, red chief ve galaxy olmak üzere toplam 6 çeşit elma bulunmaktadır. Kullanılan elma fidanları M9 ve MM111 anaçlı, virüs arî ve sertifikalıdır. Ağaçların dikim mesafesi 4x1 metredir. Yetiştirilen elmaların bir kısmı ceza infaz kurumlarının iaşelerine bir kısmı ihale ile piyasaya/tüccara kalanlarda ceza infaz kurumlarının katılmış oldukları fuarlarda ; elma, elma kurusu, elma suyu, elma sirkesi olarak satışı yapılmaktadır.


2012 yılında 250 dekar alana 8x8 dikim aralıklı klasik 4 çeşit ceviz ( Şebin, Bilecik, Kaman 1 ve Kaman 5) ile 6 dekar alana 4x5 metre dikim mesafeli 2 çeşit kiraz (Ziraat 900-Napolyon, Starksgold) basınçlı kapalı devre yeraltı sulama hattı döşemeli damla sulama yöntemli otomatik filtrasyon sistemli bahçe tesis edilmiştir. Ceviz ve kiraz fidanlarının 2018-2019 yıllarında ekonomik amaçlı verim alınacağı değerlendirilmektedir. Elma, ceviz ve kiraz yetiştiriciliğinde fidanları beslemede kullanılan gübre ile hastalık ve zararlılarla mücadele, ve tüm bakım işleri ziraat mühendisleri kontrolünde hükümlülerce yapılmaktadır.


Amacımız, tam bodur elma, ceviz ve kiraz yetiştiriciliğinde piyasa koşullarında rekabet ortamı yaratmak değil hükümlülerin infazları süresince kendilerini modern tarım teknikleri ile tanıştırıp meslek edinmelerini sağlamak ve yöre üreticisine de verim ve kalite artışı konularında önderlik yapmaktır. Üretimi yapılan ürünlerin satışından elde edilen gelirler ile bahçe bakımı, amortisman, hükümlülerin ücret ve sigorta vb. giderleri karşılanmaktadır. Ziraat işkolu meyvecilik bölümünde 30 hükümlü istihdam edilmektedir.


Ziraat işkolu yem bitkileri alanında 400 dekarlık alanda yonca, 300 dekarlık alanda silajlık mısır ve 250 dekarlık alanda arpa ekimi yapılmaktadır. Elde edilen Yonca silajlık mısır ve arpa hayvancılık işkolunun özellikle süt inekleri ve diğer besi hayvanlarının kaba yem ihtiyacının karşılanmasında kullanılmaktadır. Yem bitkileri bölümünde 45 hükümlü istihdam edilmektedir.


Fidanlık tesisimizde ise Orman genel müdürlüğü adına alım garantili sedir orman fidanı üretilmektedir. Fidanlıkta yılda 500.000 adet orman fidanı üretilebilecek altyapı mevcuttur. 15 dekarlık arazi üzerinde endüstri bitkisi patates ile 30 dekarlık alanda yağ bitkisi aspir üretimi yapılmaktadır. Ziraat işkolu genelinde 2 ziraat mühendisi ve 12 infaz ve koruma memuru görev yapmaktadır.
Ayrıca 2015 yılı içinde Sera kurularak; Domates, Biber, Patlıcan Dikilmiştir. Domates, Biber Ve Patlıcanın Kurum İçine Ve Personele Satışları Yapılmaktadır.

Adres

Eski Adana Yolu Üzeri 7.Km. MERKEZ/NİĞDE

Telefon

0388 232 33 76 - 0388 232 33 77

Belgegeçer 0388 232 62 34

E-Posta

abbnigde.tarimacikisaretadalet.gov.tr